Znajdujesz się w:   www.platformatestow.com   »  METODOLOGIA   »  Estymacja punktowa i przedziałowa
  • PRZEDSTAWICIEL HANDLOWYRozbudowany kwestionariusz przeznaczony do diagnozy handlowców (reprezentantów handlowych).
  • REKRUTACJA I SELEKCJAJeden z najważniejszych modułów systemu; przeznaczony dla działów personalnych, rekomendowany podczas rekrutacji i selekcji.
  • OBSŁUGA KLIENTARozbudowany moduł przeznaczony dla organizacji, którym zależy na ocenie i doskonaleniu personelu w zakresie customer service: od infolinii i pracy w punkcie usługowym po obsługę Klientów strategicznych.
  • STYL PRZYWÓDCZYKrótki moduł przeznaczony dla liderów różnego szczebla. Diagnozuje styl kierowania zespołem i relacje z podwładnymi.
  • KOMUNIKACJA I RELACJEUniwersalne badanie przeznaczone do głębokiej i szczegółowej diagnozy stylu komunikacyjnego; bardzo cenne w procesie budowy i integracji zespołu, przy szkoleniach z kompetencji komunikacyjnych.
  • KADRA KIEROWNICZARozbudowany moduł stworzony dla liderów różnego szczebla. Niezastąpiony przy rozwoju kompetencji menedżerskich i komunikacyjnych.
  • ROZWÓJ OSOBISTYNarzędzie przeznaczone jest przede wszystkim dla trenerów i coachów; wzbogaca jakość i treść treningów i szkoleń kompetencji miękkich oraz sprzedażowych. Niezwykle cenny podczas terapii.
  • RADZENIE SOBIE ZE STRESEMModuł diagnozujący zachowanie respondenta w sytuacjach trudnych i obciążających. Do zastosowania w coachingu oraz treningach radzenia sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym. Gwarantuje unikalną, głęboką diagnozę reakcji na stres.

Estymacja punktowa i przedziałowa

Częstą praktyką stosowaną w testowaniu jest podawanie wyniku w oparciu o estymację punktową, nie uwzględniającą błędu pomiaru i przedziału ufności wyniku (estymacja przedziałowa). Praktyka taka pozostaje jednak złudzeniem precyzji osiąganym za cenę znacznie większego błędu niż gdyby uwzględniono błąd pomiaru w dodatku dzieje się to często bezrefleksyjnie.

Oznacza to w praktyce, że badany otrzymuje informację liczbową, na przykład: uzyskałeś niski wynik, trzeci stanin.

Psycholog (lub inny użytkownik testu) może nawet nie zdawać sobie sprawy, że jego słowa to tylko pół prawdy. A pół prawdy często jest wielkim kłamstwem.

Po pierwsze, badany nie wie, co to znaczy "trzeci stanin". Nie ma najczęściej pojęcia o układzie odniesienia i skalach znormalizowanych.

Po drugie, badany nie wie, że każdy (w tym i psychometryczny) pomiar jest obciążony błędem - najczęściej wynik punktowy wypadający w trzecim staninie może też oznaczać stanin czwarty, czyli wynik umiarkowany. Ma to istotne znaczenie, gdy mówimy np. o sumienności, stabilności emocjonalnej lub inteligencji.

Ze strony użytkownika testu zachowanie takie jest nieetyczne i nieprofesjonalne; badany zostaje niesłusznie opisany jako osoba niesumienna, neurotyczna lub mało inteligentna.

Jest to aspekt, na który zwracamy dużą uwagę w szkoleniu Psychometrica Practitioner, gdyż zależy nam na tym, by nasi Klienci byli wykwalifikowanymi profesjonalistami, zdolnymi do fachowej interpretacji wyników i etycznego udzielania informacji zwrotnej.

Jeśli jesteś zainteresowany rozwijaniem swojej wiedzy w zakresie psychometrii, zapraszamy do zapoznania się z ofertą i kontaktu z naszym zespołem!

Strona główna      Mapa serwisu      KONTAKT Wszelkie prawa zastrzeżone © 2010 - 2019 Platforma Testów
© 2019 PlatformaTestow.pl. Właścicielami serwisu są: firma Platforma Testów Sp. z o.o., ul. Dunikowskiego 5/29, 02-784 Warszawa oraz firma Progress Project Sp. z o.o., ul. Popularna 14, 02-473 Warszawa. Wszelkie logotypy, znaki firmowe oraz towarowe są zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte za ich zgodą wyłącznie w celach informacyjnych. Realizacja serwisu: www.projektomania.pl